+420 775 977 098 info@piratihk.cz
Vyberte stránku

Možná jste slyšeli o neutěšené situaci v Harmonii I na Moravském Předměstí. V tomto panelovém domě v malometrážních bytech dříve bydleli výhradně senioři. Bohužel minulé vedení města sem nastěhovalo i jiné skupiny obyvatel v bytové nouzi. Tuto chybu postupně napravujeme, aby v domě nebyly stížnosti na nepořádek nebo rušení nočního klidu. Harmonie I musí být domovem klidného stáří.

S obyvateli domu chci být v pravidelném kontaktu. Po mnoha letech jsme společně se správou nemovitostí a městskou policií uspořádali setkání, kde jsme si vyslechli jejich starosti a podněty. Opět se sejdeme před Vánoci a příští rok v květnu. Nechali jsme si zpracovat také průzkum pocitu bezpečí, který nám ukázal hodnoty obvyklé pro vyloučenou lokalitu. Před problémy neuhýbáme.

Zásadní změna přišla s mým nástupem do funkce náměstka primátorky. Od té doby v Harmonii ubytováváme pouze seniory a zároveň postupně osoby, které nejsou v důchodovém věku, stěhujeme jinam. Do společných prostor domu nainstalujeme kamery, abychom odhalili, kdo konkrétně dělá nepořádek. Nově bude v Harmonii přítomen i pracovník správy nemovitostí, aby obyvatelům pomohl s drobnými opravami. Z řad ubytovaných seniorů vybereme “domovníky”, kteří budou spojkou mezi obyvateli a radnicí. O případných problémech potřebujeme vědět včas.

Už příští týden rada města schválí vymezení travnaté plochy kolem pergoly na jižní straně domu pouze pro obyvatele Harmonie. Senioři se jí v současnosti vyhýbají, protože se necítí bezpečně. V okolí domu se totiž pohybují opilí a hluční lidé. Situaci bude pravidelně kontrolovat městská policie. Kamery umístime i přímo na plášť Harmonie, aby se efektivně dala vymáhat vyhláška zakazující konzumaci alkoholu. Ke zklidnění situace by měly přispět i dvě nové hlídky asistentů prevence kriminality.

Obyvatelům Harmonie jsem dal slib, že společně se sociálním odborem, správou nemovitostí a městkou policií uděláme maximum pro zlepšení situace. Všem kolegům děkuju za spolupráci. Bez nich by to nešlo. Věřím, že se už na příštím setkání s obyvateli Harmonie dozvím, že opatření, které postupně zavádíme, začínají fungovat a že jsem jen tak neplácal do větru.

Pavel Vrbický
náměstek primátorky