+420 775 977 098 info@piratihk.cz
Vyberte stránku

Při řešení bytové krize se inspirujeme v zahraničí i v jiných českých městech. Od ledna by měla začít fungovat městská nájemní agentura (MNA). Ta bude poskytovat garance soukromým majitelů bytů, aby bez obav pronajali byt lidem v bytové nouzi a nemohou si například dovolit zaplatit kauci a poplatek realitce. Popíšeme vám výhody MNA pro nájemníky, vlastníky nemovitostí i samotné město. 

CO ZÍSKAJÍ VLASTNÍCI?

Jde o bezstarostný způsob pronájmu bytu. Majitel má jistotu, že dostane zaplaceno a to i ve chvíli, kdy je byt prázdný. Nájem bude o něco nižší než tržní, ale benefitem je právě garance pravidelných plateb. Případné dlužné nájemné po nájemci vymáhá radnice. Obdobně to bude fungovat i u nutných oprav. Nicméně do bytů budeme umisťovat jen nájemníky, u kterých je prověřena kompetence k bydlení a jsou schopni pravidelně platit nájem a energie.

JAKÉ VÝHODY AGENTURA NÁJEMNÍKŮM?

Partnerem pro nájemníka je město a to včetně sociálního pracovníka, se kterým může postupně vyřešit své problémy jako jsou dluhy. Navíc nájemníci nebudou muset skládat kauci a poplatek realitní kanceláři, což je častou překážkou při získání komerčního nájmu. Známe případy, kdy si třeba samoživitelé na jejich zaplacení berou půjčky na vysoký úrok.

PROČ JE TO DŮLEŽITÉ PRO MĚSTO?

Radnice má nedostatek volných městských bytů pro lidi v bytové nouzi a za pomoci městské nájemní agentury jsme schopni tento problém alespoň částečně vyřešit. Pomůže nám to dostat děti ze špinavých komerčních ubytoven do standardních bytů.

Cílem Pirátů je v aktuálním volebním období nastartovat potřebné změny, které na trhu s bydlením v delším časovém horizontu pomohou nejen Hradečákům v bytové nouzi, ale všem vrstvám obyvatel. Ve spolupráci se soukromým sektorem připravujeme výstavbu nových nájemních a družstevních bytů pro ty, kteří si nechtějí nebo nemohou dovolit vzít hypotéku na běžnou developerskou výstavbu.