+420 775 977 098 info@piratihk.cz
Vyberte stránku

Určitě jste si všimli, že u mladých stromků bývají zavláhové vaky. Technické služby jich mají celkem 304. Do jednoho vejde asi 60 až 70 litrů vody, která “vykape” přibližně za devět hodin. Zajímá vás, jak se rozhoduje, u kterého stromku bude vak? Jde především o místa s písčitým podložím a problematických zasakováním dešťové vody nebo o lokality, kde v minulosti došlo k úhynu stromů.

Důležité je, aby stromy byly vysazeny na vhodných místech, kde mají dostatek místa pro zdravý růst. Do různého prostředí se hodí různé druhy stromů a ani vydatná zálivka nemusí znamenat, že strom bude prospívat. Naprosto zásadní je, aby stromy mohly vytvořit dostatečný kořenový systém. Paradoxem je, že čím více strom zalévate, tím méně kořenů vytváří, protože jich nepotřebuje tolik. To může dokonce znamenat, že po ukončení zálivky po zdárném ujmutí se strom může dostat do stresové stavu a uhynout, i když se mu několik let dařilo.

Zkrátka správné zalévání je docela věda a laikovi nemusí být vždy na první pohled jasné, proč se konkrétní strom (ne)zalévá.